Další seriál o WordPressu? Hmm, Hmm… Dobře! Framework!


Nějakým záhadným způsobem se nám v poslední době povedlo získat několik významných zakázek (samozřejmě na RS WordPress) a neměli jsme moc času na publikace. Byli jsme rádi, když jsme stíhali termíny a doby dodání zakázek. Aktuálně jsme ale přemýšleli, že bychom se měli opět pustit do publikování dalších dílů. No jo, ono se řekne „dílů“ – ale o čem psát? Co čtenáři chtějí? Psát něco nového nebo se snažit jiné věci napsat „jinak“ ? Proto padnulo rozhodnutí, že dalším seriálem se zaměříme na to, jak jsme se dostali mi k tomu, že si pro RS WordPress píšeme vlastní framework. Pokusíme se přinést spoustu ukázek, jak se to řeší v čistém Wordpressu a jak to řešíme my v rámci našeho FW.

Určitě nebudeme chtít tímto seriálem ukázat, jak se to má dělat – to asi nejde nikdy, ale budeme se snažit ukázat, jak to děláme my a proč. Nebudeme tady pitvat jednotlivé objekty, dědičnosti a funkce v našem FW ani jiné nudné kódy. Je to prostě jen „PhP“. Cílem seriálu bude ukázat nebo aspoň předhodit ostatním vývojářům myšlenku, jak se dá využít potenciál WordPressu, ale utéct od takřka procedurálního programování, které je dnes ještě hodně na mnoho šablonách používáno – a upřímně je to neštěstí.

Proč bychom to dělali?

Za tu dobu, co v RS WordPress tvoříme projekty jsme se dostali na spoustu nepraktických věcí, které RS WordPress bohužel má – ano je to tak, není všemocný, ale to ví asi každý. Postupem času, jak jsme se dostávali k těším a náročnějším zakázkám – včetně vývoje našeho WPESHOP – museli jsme přijít s něčím komplexním. S něčím, co nám ušetří neustále psaní toho kódu, který známe jak své boty a který nás zdržuje už jenom tím, že ho musíme napsat. Proto jsme si řekli dost a udělali jednoduchou úvahu. Když teď napíšeme objekt(y), které tohle budou dělat za nás jenom díky tomu, že vydefinujeme pár řádku, ušetříme na každém projektu tolik a tolik hodin. Určitě Vás napadá otázka – vyplatilo se vám to? Odpověď – JEDNOZNAČNĚ ANO! Máme určitě části FW, které tak aktivně nevyužíváme, ale přeci jen, jsme si tu práci dali. A přesně tohle, bychom chtěli našim čtenářům ukázat, že to jde i jinak!

Proč jsme si už nenapsali dávno vlastní RS a neděláme to jako všichni „profíci“?

Tahle úvaha v průběhu vývoje padla několikrát. Vždycky jsme si ale řekli, co tím vlastně získáme. Nové zákazníky? Které? Bude náš RS lepší než WordPress? To asi těžko, na RS WordPress dělá armáda lepších programátorů než jsme mi a celé dny nedělají nic jiného. Bude bezpečnější ? No to snad už zavání vtipem. Sice neustále slýcháme, jak je to Open Source, který hackne každý, ale viděl jsem desítky vlastních RS systémů, které neměly ani ty základní a zcela jasné bezpečnostní ochrany – ale jsou jasně bezpečnější, že? Proto jsme si řekli ne, zůstaneme u WordPressu a pouze postavíme most mezi tím, jak a co chceme dělat a co nám nabízí naprosto perfektně zmáknutá administrace WordPressu.

Co teda?

Tímto krátkým vstupem jsme chtěli udělat osvětu toho, co a proč budeme publikovat. Můžete se tedy z naší strany těšit na některé naše „fígle“. Budeme také moc rádi, když nám předáte Vaše názory, náměty nebo myšlenky – třeba zjistíme, že některé věci se dají dělat ještě lépe! Také doufáme, že Vám ukážeme mnoho nových cest, jak v RS WordPress začít programovat. Stejně tak budeme rádi za náměty příkladů, co by Vás zajímalo z hlediska programování a toho, jak to řešíme my.

Tomáš Kocifaj, KTStudio.cz

, , ,

Komentáře jsou uzavřeny.