Subversion – správa a verzování zdrojových kódů


Krátký popis verzovacího systému Subversion, klienta TortoiseSVN a hostingové služby Assembla, aneb jak na správu zdrojových kódů.

Subversion (SVN)

SVN je systém pro správu a verzování zdrojových kódů, založený na principu centrálního repozitáře a je možné ho použít i ke komerční účelům zdarma. Skládá se ze dvou hlavních částí – klientské a serverové. Klientská část slouží pro práci s verzemi přímo v pracovním adresáři a ke komunikaci se serverovou částí. Ta se stará o repository (centrální úložiště). K repository lze přistupovat různě, např. lokálně nebo přes protokol svn:// pomocí klientských nástrojů, či konzole.

TortoiseSVN

TortoiseSVN je výborný klient pro snadnou práci se SVN pod Windows a to ve 32 i 64 bitové verzi. Celkem snadno se ovládá i díky tomu, že se přímo integruje do kontextové nabídky. Verzovat je možné samotné soubory, ale i složky a k dispozici je spousta dalších funkcí. Tortoise se dobře ovládá v průzkumníkovi i v Total Commanderu apod., ale ve Visual Studiu ne, k tomu zase slouží jiný nástroj, dříve zmiňovaný AnkhSVN.

Assembla, Unfuddle

Pokud nechcete provozovat serverovou část SVN sami, je možné využít hostingových služeb od specializovaných společností. Mě osobně nejvíc zaujala nabídka od Assembla.com. Kromě placených služeb nabízí i free variantu, ve které poskytují neomezený počet repozitářů, uživatelů a 2GB velký prostor zdarma (mj. kromě Subversion je v nabídce i Git). Velkou výhodou tohoto přístupu je, že nemusíte nic řešit, prostě se kdekoliv připojíte a můžete hned pracovat. Ovšem Assembla má i celkem podstatnou nevýhodu, a to, že ve free variantě je váš prostor, resp. zdrojové kódy, veřejně přístupný… Pokud je to pro někoho problém, tak doporučuji další zajímavý free SVN hosting Unfuddle, který tento problém řeší, ale nabízí pouze 200MB.

Pozn.: více hostingů v porovnání.

, , , ,

Komentáře jsou uzavřeny.