SQL Database Studio


Pokud stejně tak jako já nejste se softwarem SQL Server Management Studio úplně spokojení, čtěte dále.

SQL Database Studio

Osobně jsem nikdy nebyl příliš nadšený z SQL Management Studia. V porovnání s Visual Studiem mi připadal vždy jako poloviční nedodělek. Svojí práci uděláte, ale je možné ji dělat i efektivněji. Nejvíce mne zarazilo, že pro jakékoli filtrování výsledků z tabulek jsem musel vždy psát SQL příkazy. A to i když jsem jen chtěl seřadit záznamy (ORDER BY). Vyzkoušel jsem pár alternativ a jednu z nich Vám dnes představím. Jedná se o SQL Database Studio (SDS). Po týdnu práce s SDS jsem si na něj tak zvykl, že Management Studio zapínám už jen sporadicky. Tak pojďme na to.

Verze
SQL Database Studio existuje ve dvou verzích. PRO a EXPRESS. Správně tušíte, že PRO verze je placená a EXPRESS zadarmo. Stejně jako to bylo donedávna s Visual Studiem, Express verze je, myslím, dostačující a podle licence je možné ji používat i pro komerční účely.

Instalace
Instalace je bezproblémová a instalační balíček je neporovnatelně menší jako v případě SSMS. Při prvním spuštění se aplikace zeptá, zda se má spustit v režimu free anebo pro. Pro verze je zdarma na 30 dní. Po uplynutí této doby se aplikace přepne do express režimu.

Práce s SDS
Samotný program je navržený v pěkném metro stylu. SDS pracuje s projekty. Do projektu se přidávají připojení na server a jednotlivé databáze.

Práce s SDS

Ke každé databázi je možné přiřadit tzv. Risk Level. Je to podbarvení spodního panelu v SDS. Slouží k tomu, aby člověk hned věděl, s jakou databází pracuje. Jestli s produkční nebo s testovací.

SDS Risk Levels

SDS se skládá z různých dokovacích oken a většina z nich obsahuje textové pole, které slouží jako rychlý filtr – pro hledání tabulek pohledů, funkcí, databází. SDS zobrazuje výsledky v klasickém gridu. Po kliknutí na hlavičku sloupce se vysune menu, ve kterém se dá nastavit filtrování nebo řazení.

SDS Filtry

Další užitečná vlastnost je lookup do jiných tabulek. Pokud je v tabulce A cizí klíč do tabulky B, SDS se snaží při zobrazení tabulky A dotáhnout i korespondující hodnoty z tabulky B.

SDS Lookup do jiné tabulky

Pokud náhodou pracujete s GPS daty, SDS umožňuje zobrazení těchto dat v mapě. Mapu je možné si zvolit libovolně, google mapa, bing mapa, mapy.cz…

SDS obsahuje velké množství dalších užitečných funkcí jako importy, exporty, diagramy, grafické query designery, různé uspořádání layoutu a mnoho dalších. Neobsahuje některé funkce na správu databázového serveru (shrinkovaní, nastavení recovery modelu).

A poslední zajímavost, SDS je český produkt. Stahujte na www.sqldatabasestudio.com ;-)

, ,

Komentáře jsou uzavřeny.