Adidas miCoach Pacer – recenze a zkušenosti


Představení miCoach

Adidas miCoach jsou dvě zařízení, které nabízí společnost Adidas, jako pomocníka při běhu (ale i jiných sportovních aktivitách). Jak už název napovídá, měl by to být nejen pomocník, ale dokonce osobní trenér!

miCoach Zone

U prvního zařízení – miCoach Zone se ovšem o skutečném trenérovi nedá mluvit. Toto zařízení “pouze” pracuje s tepem sportovce, informuje o aktuálním tepu a aktuálně uběhnutém čase. To je prakticky vše. Rozhodně je to užitečná věc, ale pravý trenér to není. Proto jsem se rozhodl pro kompletnější verzi – miCoach Pacer. O miCoach Pacer také bude tato recenze, pokud někoho zajímá miCoach Zone – viz adidas.cz nebo adidasmania.cz.

miCoach Pacer

miCoach Pacer je kompletní verze miCoach sady. Obsahuje monitor tepové frekvence, krokové čidlo a hlavně samotný miCoach Pacer.

Monitor tepové frekvence slouží k měření aktuální tepové frekvence při sportovní činnosti, na základě které vám dává pokyny. Trénink na základě tepové frekvence má velkou výhodu v tom, že i pro začátečníka nebo méně trénovaného uživatele je možné s tímto zařízením začít a zlepšovat se na základě svých schopností. To znamená, že když člověk vyběhne poprvé, nebude ho měsíc bolet každý sval v těle a nevezme mu to chuť pokračovat ve sportu pravidelně. Toto přizpůsobení trenéra přímo na míru sportovci je skvělá věc.

Krokové čidlo slouží k počítání uběhnuté vzdálenosti, k měření tempa (udává se v počtech minut potřebných na kilometr), rychlosti a frekvenci kroků. Toto krokové čidlo má velkou přednost v tom, že je možné ho připnout na prakticky jakékoliv boty, není tedy nijak omezen pouze na boty Adidas nebo na boty, které jsou přímo určeny pro miCoach. V tom je tedy velká výhoda proti konkurenčním řešením, kterým je hlavně Nike+. Krokové čidlo se připevňuje na tkaničky a jeho připnutí je otázka pár vteřin. Druhou možností je uložit krokový senzor do kapsičky na miCoach kompatibilních botách.

Srdce celé sady, Pacer, slouží ke zpracování údajů z těchto senzorů a na základě aktuální situace udává sportovci pokyny. Takže se opravdu jedná o trenéra! Kromě pokynů pro sportovce toto zařízení umí také uchovávat údaje o výkonu, což je spolu s možností synchronizace s webem miCoach (více později) jednou z největších předností celé sady. Zařízení se nabíjí a synchronizuje po připojení k počítači přes USB (na straně Paceru opět konektor Jack – kabel je dodáván v balení).

Přistroj pokyny udává slovně do sluchátka – v sadě je dodáváno jedno sluchátko (kvůli bezpečnosti sportovce), ale je možné připojit jakákoliv sluchátka přes klasický 3,5 mm Jack konektor (propojovací kabel je také součástí balení). Do sluchátek nemusí jít pouze pokyny trenéra, ale také hudba z mp3 přehrávače, protože k Paceru je možné připojit jakýkoliv přehrávač, který má konektor Jack, přes který se přehrávač (nebo mobil) propojí s Pacerem. Pokud by měl někdo strach, že přes hlasitou hudbu neuslyší pokyny trenéra, věřte, že i na to Adidas myslel – kromě pěti úrovní hlasitosti pokynů (nutno říct, že dostatečné hlasitosti) Pacer také hudbu při udávání pokynů nepřehrává. Navíc je možné kdykoliv si poslední pokyn zopakovat – to už závisí na nastavení zařízení.

Plánování tréninku

Nastavení Paceru

Před první vyběhnutím je pro plné využití Paceru nutné zaregistrovat se na webu miCoach (http://www.adidas.com/com/micoach/), tato registrace není závislá na zařízení a proto se může zaregistrovat kdokoliv (údaje lze do systému zadávat i ručně, když chcete nějaký deník sportovní činnosti). Na tomto webu si nejprve nastavíte údaje o sobě – například výška a váha (kvůli počítání spálených kalorií). Dále nějaké obecné nastavení, že údaje chcete v kilometrech a ne v mílích a podobně.

Hlavní je ale nastavení samotného zařízení, protože přístroj Pacer se nastavuje přes toto webové rozhraní. V první řadě je dobré stáhnout si software na synchronizaci Paceru s miCoach webem. Dále má uživatel možnost nastavit si údaje, které chcete oznámit při stisknutí hlavního tlačítka na Paceru. Je možné nechat si zopakovat poslední pokyny, čas běhu, spálené kalorie, vzdálenost, tep, tempo atd. Další volbu kterou máte, je hlas trenéra, k dispozici je několik jazyků (čeština ale zatím chybí) a také několik sportovců (samozřejmě spolupracujících s Adidasem), já jsem si vybral angličtinu a konkrétně Jonny Wilkinsona. Ke svému trenérovi mám tedy respekt… Uživatel má také možnost nastavit si, jakou kombinaci cvičení ve svém Paceru chce uchovávat.

Cvičení – workouts

Při tréninku s Pacerem jsou dvě možnosti cvičení (na webu miCoach je cvičení označované anglickým výrazem workout) – vlastní cvičení a cvičení z plánu. K těmto cvičením je také možné přistupovat dvěma způsoby – naplánovaná cvičení a oblíbená cvičení. V Paceru je možné mít dohromady 15 cvičení a je jen na uživateli, jaké si do Paceru vloží. K vlastním cvičením nic psát nebudu, ta si jednoduše definuje uživatel. Důležitá jsou cvičení z plánu, plány jsou totiž další velkou výhodou miCoach.

Plány

Na webu má uživatel možnost vybrat si plán pro svůj trénink. Tréninkové plány jsou zde v několika kategoriích:

 • GET FIT STAY FIT – obecné plány vhodné pro hubnutí, nebo dostávání se do kondice nebo prostě jen pro uvolnění
 • RUNNING – jedná se o plány pro běžce, chcete třeba uběhnout maraton? Vyberte si příslušný plán a dodržujte ho…
 • SOCCER – jedná se o plány, které by měly člověku vytvořit fyzickou kondici pro fotbal – je tedy důležitá nejen výdrž, ale také výbušnost
 • FOOTBALL – podobně jako u předchozího, ale tyto plány jsou orientovány na americký fotbal
 • TENNIS a BASKETBALL – opět plány orientované na příslušné sporty

V každé kategorii plánů má uživatel na výběr z několika úrovní, takže i začátečníci i trénovanější sportovci si přijdou na své. A myslím, že každý si vybere podle toho, co mu vyhovuje, na co se cítí a jaké má představy o svém tréninku.

Plánování tréninků

Po výběru požadovaného plánu je uživatel vyzván k osobnímu nastavení plánu. Uživatel definuje samozřejmě začátek tréninku (datum od kdy má plán probíhat), také definuje jaké dny chce tento plán trénovat (počet dní v týdnu je pro každý plán doporučen, ale vždy záleží na uživateli, takže je možné trénovat každý den nebo 2x do týdne). Další a důležitou věcí je, že si uživatel může zvolit, zda chce tzv. Assessment workout, tedy hodnotící cvičení. Jedná se o dvanáctiminutové cvičení, kde se začíná chůzí a postupně se zrychluje až na maximální možnou rychlost, toto cvičení je zakončeno opět dvouminutovou chůzí. Toto cvičení nastavuje zóny tepu – ověří maximální frekvenci a správně nastaví trénink pro konkrétního uživatele a jeho kondici. Assessment workout se doporučuje naplánovat jako první cvičení po zakoupení miCoach a také před každým novým plánem, což se dá provést automaticky.

Na webu miCoach je vybraný a nastavený plán vložen do rozvrhu a při synchronizaci Paceru s webem jsou do přístroje nahrány nadcházející cvičení. miCoach ovšem uživatele neomezuje pouze na dodržování plánu, umožňuje cvičení provádět v jiném pořadí, v jiné dny atd., ale když je možnost mít všechno hezky naplánováno, tak proč to nevyužívat a plán nedodržovat…

Zapnutí miCoach Pacer

Pokud máme miCoach doma, máme naplánované tréninky a vše nastaveno tak, jak se nám to líbí, můžeme pomalu začít trénovat. Nejprve tedy připojíme Pacer k počítači, synchronizujeme (projeví se veškerá nastavení) a nabijeme. Nabíjení trvá kolem dvou hodin a nabíjí se automaticky po připojení k počítači.

Ve chvíli, kdy je přístroj nastaven, synchronizován a plně nabit, je možné začít s ním pracovat. V první řadě je potřeba si připnout senzor srdečního tepu, který se připojuje pomocí hrudního pásu. Tento pás je snadno nastavitelný na libovolnou velikost, je možné ho prát v pračce a je pohodlný a drží na svém místě. Další přichází na řadu krokový senzor, který se připevňuje na boty, konkrétně na tkaničky bot pomocí dodávaného clipu. Pacer je možné propojit s přehrávačem, ale nutné to není. Připojí se sluchátko (nebo vlastní sluchátka) a Pacer se připne na nějaké dostupné místo – Pacer bude používán i během běhu, takže by měl být někde, kam uživatel může sáhnout a pracovat s ním.

Při zapnutí Paceru jsou nejprve vyhledávány připojené senzory, pokud by se senzory nepodařilo nalézt, stačí stisknout hlavní tlačítko a vyhledává se znovu (trenér uživatele informuje, zda senzory nalezl a co má dělat). Při prvním zapnutí můj Pacer okamžitě nalezl senzor srdečního tepu, ale najít krokový senzor mu chvíli trvalo – musel jsem udělat pár kroků a trošku nohou pohnout.

Po nalezení senzorů je možné vybrat si cvičení, které chceme právě cvičit nebo si vybrat free mód, který pouze zaznamenává hodnoty a neudílí pokyny. Po vybrání módu a cvičení už stačí pouze spustit cvičení a vyběhnout.

Trénink

Po 1388 slovech k tomu nejdůležitějšímu, k samotnému tréninku (ať už miCoach používáme při běhu nebo jízdě na kole, bruslích atd.). Tlačítkem pro začátek cvičení zapneme vybrané cvičení a dostáváme první pokyny (pokud máme vybraný mód workoutů a ne free mód, ten je bez pokynů a hodí se například na běh s někým nebo prostě jen tak, bez nějakých pokynů).

Při Assessment workoutu je uživatel postupně od chůze vyzýván ke zvyšování rychlosti, čímž se zvyšuje i srdeční tep. Při tomto cvičení je tedy otestována kondice a maximální tep uživatele a podle toho jsou definovány zóny srdečního tepu – modrá, zelená, žlutá a červená – od nejnižší po nejvyšší.

Podle výše popsaných zón srdečního tepu dostává uživatel při cvičení pokyny – přidejte a dostaňte se do zelené zóny, držte zelenou zónu, zpomalte do modré zóny atd. Takto miCoach uživatele “nutí” dodržovat vybrané cvičení a vybraný plán, který byl navržen odborníky a tak například obsahuje i aktivní odpočinek atd.

Tyto pokyny určitě dělají trénink zábavnější, máte motivaci, přehled o tom, jak běžíte, víte, že máte přidat nebo si trošku ulevit. S miCoachem je cvičení mnohem zábavnější a jednodušší.

Kdykoliv během cvičení je možné stiskem hlavního tlačítka nechat trenéra přečíst poslední pokyn a aktuální údaje – například aktuálně uběhnutá vzdálenost, čas tréninku atd. (nastavuje se na webu miCoach).

Propojení s mp3 přehrávačem a poslech hudby během cvičení je další věcí, která cvičení dokáže zpříjemnit. V tom je tedy miCoach také velmi silný.

Náročnost trenéra samozřejmě závisí na uživatelem vybraném plánu a konkrétním cvičení. Pokud by někomu připadalo, že cvičení jsou příliš lehká nebo příliš těžká, pravděpodobně je vhodná chvíle ke spuštění Assessment workoutu, protože se od posledního testování změnila jeho fyzická kondice a je potřeba aktualizovat zóny tepu.

Z toho všeho je jasné, že cvičení se systémem miCoach je zábavnější, příjemnější a určitě také užitečnější než běh tak, jak mě napadne. A to jsme se nedostali ještě k jedné velmi podstatné součásti systému miCoach.

Web miCoach – statistiky a analýzy tréninku

Při tréninku (i ve free módu) Pacer sbírá údaje o tréninku, které jsou poté uloženy v paměti. Po tréninku je možné připojit Pacer k počítači a dochází k synchronizaci (může být automatická nebo po kliknutí na tlačítko synchronizovat). Při synchronizaci jsou údaje o tréninku odeslány na web miCoach, kde se údaje uloží k příslušnému dnu, případně k příslušnému naplánovanému cvičení.

K údajům ze cvičení je možné připojit i mapu, k čemuž jsou využívány mapy od Google. Takto definované mapy dodají do informací o cvičení také informace o stoupání, což může být užitečné. Tady se ale dá mluvit o největší nevýhodě miCoach, kterou je absence GPS modulu, který by trasu zaznamenával automaticky. Tento modul by ale zařízení podstatně prodražil. Bylo by ale zajímavé, kdyby Adidas přidal tuto možnost, ať už jako dodatečný senzor nebo do nějaké nové verze. Pokud jsou pro vás přesné GPS údaje podstatné, není miCoach určen pro vás, jedině s použitím jiného zařízení.

Statistiky a možnost analyzovat data z tréninků jsou velkým plusem celého systému. Uživatel má přehled o svých pokrocích, o vývoji kondice nebo rychlosti atd. Tato část je opravdu povedená a i přes absenci GPS je možné definovat trasu ručně a mít informaci i o trasách, což je plus, které absenci GPS trošku vyvažuje.

Dále miCoach obsahuje záznam úspěchů, jako třeba nejrychleji zaběhnutý kilometr, nejdelší uběhnutá vzdálenost atd.

V současné době může být pro uživatele zajímavé také sdílení svých výsledků ze cvičení. Někteří uživatelé systému miCoach vytýkají nemožnost porovnávat se přímo s jinými uživateli, například na dálku s někým závodit atd. Pro mě to žádné mínus není, protože mě zajímají vlastní výsledky, ale uživatel, který přemýšlí o koupi by si to měl uvědomit. Například systém Nike+ toto porovnávání a výzvy umožňuje.

Závěr

V první řadě je nutné říci, že jsem začátečník a nikdy jsem pravidelně neběhal a z tohoto pohledu také miCoach posuzuji.

miCoach mě ale rozhodně baví, líbí se mi statistiky, líbí se mi analýzy a líbí se mi hlavně také přístup Adidasu, který neváže miCoach na boty Adidas ani na určité značky přehrávače.

Kvalita zpracování se mi také líbí, někomu nevyhovuje absence displeje, který by zobrazoval aktuální hodnoty, ale do sluchátek vám je trenér kdykoliv přečte.

Já jsem zatím na žádný mínus nenarazil, zato jsem objevil spoustu kladů. Hlavní klad vidím v koučování podle odborníky navržených plánů v závislosti na aktuálním stavu a kondici uživatele. Takže je možné si podstatně zlepšit kondici, případně zhubnout nebo se prostě jen hýbat pro radost zábavnou formou, která je rozhodně zdraví prospěšná.

Pokud pro vás není nepřekonatelným problémem některý ze zmíněných mínusů (pro mě to mínusy nejsou, ale pro někoho určitě ano), můžu systém miCoach doporučit.

S cenou, která u nás činí 3199 Kč (adidasmania.cz), to není nejlevnější záležitost, ale také to není nikterak předražené zařízení při porovnání s jinými podobnými zařízeními. miCoach Zone sice stojí podstatně méně peněz, ale také uživatele ochuzuje o analýzy cvičení, protože si nepamatuje údaje ze cvičení. Nákup z adidasmania.cz byl bezproblémový, rychlý a můžu také doporučit.

Do komentářů určitě pište vlastní zkušenosti s miCoach a samozřejmě také dotazy, pokud vás něco zajímá.

Co nejdříve budou doplněny obrázky.

Jasné plusy:

 • přizpůsobení se uživateli – trénink závislý na tepu a dělení do zón
 • koučování podle odborně navržených plánů, ze kterých si vybere snad každý
 • naprosto špičkový web – analýzy a záznam cvičení
 • nezávislost na botách Adidas ani určitých zařízeních
 • nezávislost na plánech – vlastní workouty a free mód
 • zábava a motivace – důvod sportovat pravidelně
 • možnost definovat ke cvičení trasu a přidat informace o stoupání atd. – Google mapy
 • zajímaví trenéři – David Villa (španělština), Jonny Wilkinson (angličtina) a další
 • a mnoho dalších jako vyladěné propojení s mp3 přehrávači, jednoduchost ovládání…

Možné mínusy (pro někoho):

 • absence češtiny
 • absence GPS záznamu – nutnost kreslit trasy ručně
 • absence displeje – nutnost používat sluchátka
 • nemožnost přímého porovnávání, výzev atp.

Další odkazy

,

 1. #1 Zkusenosti s Pacerem po cca 500 km 7.8.2011 - 21:51

  PR clanek z dilny nejake agentury. Takto detailne zadny uzivatel nepopise svuj novy micoach!
  Ale prenesme se pres snahu adidasu a jejich agentury o nezavisly clanek…

  Jake prekvapeni ceka na majitele po 3/4 roce pouzivani, resp. nabehanych cca 500 km?
  Same neprijemnosti :(
  V mem okoli toto zarizeni pouzivaji jeste dalsi 3 lide. Zhruba po 1/2 roce nam zacaly prvni problemy s obcasnymi vypadky zarizeni, po dalsich tydnech se k tomu pridaly problemy se synchronizaci ostatnich zarizeni Heart Rate i Stride Monitor.
  Zarizeni po 3/4 roce vykazuje neochotu pri sparovani a nekdy zaryte mlci, aniz by sel Pacer restartovat, takze bezite bez trenera.
  Pro zajimavost jsme si srovnali vysledky jednoho spolecneho behu a jeden micoach ukazal na stejne 7 kilometrove trase o 700 metru mene! Vskutku zvlastni.
  Na trhu existuje mnoho spolehlivejsich zarizeni. Poohlednete se jinde. Micoach za tu cenu nestoji.

  • #2 mveith 8.8.2011 - 00:08

   :) Tak děkuji za pochvalu s tím detailním popisem. Snažil jsem se popsat vše, co mě před koupí zajímalo a co jsem nenašel jinde… Ale opravdu mě ta první část komentáře pobavila!

   Každopádně ale děkuji za připojení vlastních zkušeností. Já jsem zatím na žádné větší problémy nenarazil, ale přeci jen to máte déle.
   Nerozumím ovšem o jaké výpadky se jedná, mně občas vypadává zvuk, ale to je spíše problém na straně sluchátek.
   A to porovnávání naměřené vzdálenosti není zvláštní ani trošku. Zařízení umožňuje kalibraci měření vzdálenosti, takže to máte asi jinak zkalibrované (viz manuál atd.).
   Samozřejmě ale souhlasím s tím, že existují spolehlivější zařízení. Záleží ovšem na tom, co od zařízení očekáváte a kolik za něj chcete zaplatit.
   Jen bych ještě poprosil, jestli můžete doplnit, jaká zařízení by podle Vás bylo vhodnější zvolit. Až budu psát článek o dalších zkušenostech s touto hračkou, určitě bych vhodné alternativy rád připojil, to myslím zajímá hodně lidí!
   Děkuji!

 2. #3 Zkušenosti po 700km 6.9.2011 - 22:51

  Zamrznutí při startu, přílišné samovybíjení vypnutého Paceru apod. by mělo být opraveno aktualizacemi, minimálně ve 3.26 to zmiňovali, dnes se objevila verze 3.27. To samovybíjení bylo tragické u 2.xx verze.
  Špatné párování se Stride-Senzor bych viděl v baterce toho senzoru, občas se mi taky nechytne napoprvé.
  Rozdíl v uběhnut vzdálenosti bych viděl spíše u nenakalibrovaného stride-senzoru, přece jen má každý jinak dlouhý krok.
  Ostatní věci jsou však perfektní a naopak si myslím, že za ty prachy lepší věc není. Obrovské plus je právě to „koučování“, kdy nemusím koukat na displeje/pásma apod., ale hezky mi to celý plán. A člověka to donutí trochu víc zabrat :-)

Komentáře jsou uzavřeny.